  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2fP%2f2094" urlpathencoded="DS/UK/P/2094">DS/UK/P/2094</Code>
  <AdditionsToName label="Parent Body" urlencoded="" urlpathencoded=""></AdditionsToName>
  <Subordinate label="Subordinate" urlencoded="" urlpathencoded=""></Subordinate>
  <Epithet label="Epithet" urlencoded="School" urlpathencoded="School">School</Epithet>
  <Dates label="Dates" urlencoded="" urlpathencoded=""></Dates>
  <LegalNumbers label="Corporate Identifiers" urlencoded="" urlpathencoded=""></LegalNumbers>
  <NonPreferredTerm label="Also Known As" urlencoded="" urlpathencoded=""></NonPreferredTerm>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="Key Events" urlencoded="" urlpathencoded=""></DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="History" urlencoded="Peak+Dale+school+opened+in+1886+and+an+Infants+Department+was+set+up+in+1895.+A+separate+infant+school+was+built+in+1899.+In+1941+the+infant+school+ceased+to+have+a+separate+headteacher+and+reverted+to+being+an+infant+department.+Wormhill+Church+of+England+School+closed+in+1966+and+its+pupils+transferred+to+Peak+Dale+School." urlpathencoded="Peak%20Dale%20school%20opened%20in%201886%20and%20an%20Infants%20Department%20was%20set%20up%20in%201895.%20A%20separate%20infant%20school%20was%20built%20in%201899.%20In%201941%20the%20infant%20school%20ceased%20to%20have%20a%20separate%20headteacher%20and%20reverted%20to%20being%20an%20infant%20department.%20Wormhill%20Church%20of%20England%20School%20closed%20in%201966%20and%20its%20pupils%20transferred%20to%20Peak%20Dale%20School.">Peak Dale school opened in 1886 and an Infants Department was set up in 1895. A separate infant school was built in 1899. In 1941 the infant school ceased to have a separate headteacher and reverted to being an infant department. Wormhill Church of England School closed in 1966 and its pupils transferred to Peak Dale School.</Nationality>
  <Mandates label="Source of Authority" urlencoded="" urlpathencoded=""></Mandates>
  <LegalStatus label="LegalStatus" urlencoded="" urlpathencoded=""></LegalStatus>
  <AdminStructure label="AdminStructure" urlencoded="" urlpathencoded=""></AdminStructure>
  <OtherInfo label="Other Information" urlencoded="" urlpathencoded=""></OtherInfo>
  <RELATIONSHIPSAREA label="RELATIONSHIPSAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></RELATIONSHIPSAREA>
  <RelatedRecord label="RelatedRecord" urlencoded="" urlpathencoded=""></RelatedRecord>
  <Relationships label="Relationships" urlencoded="" urlpathencoded=""></Relationships>
  <CONTROLAREA label="CONTROLAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></CONTROLAREA>
Derbyshire Record Office Collections Manual Section 7 v5.1 (May 2020)</Conventions>
  <Source label="Source" urlencoded="" urlpathencoded=""></Source>
  <MaintenanceNotes label="Cataloguing Notes" urlencoded="" urlpathencoded=""></MaintenanceNotes>
  <Status label="Status" urlencoded="" urlpathencoded=""></Status>
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Created label="Created" urlencoded="31%2f12%2f2021" urlpathencoded="31/12/2021">31/12/2021</Created>
  <RecordID label="RecordID" urlencoded="d1bed28f-0bc9-462f-a3ca-60f3061eb284" urlpathencoded="d1bed28f-0bc9-462f-a3ca-60f3061eb284">d1bed28f-0bc9-462f-a3ca-60f3061eb284</RecordID>